Answer :
The mean of the combination Y is 100 and the standard deviation of Y is 0.7352 .
In the question ,
it is given that , the true height of the tower is 100 meter ,
for first instrument ;
the mean is E[X₁] = 100m ;
standard deviation is = 1.2 m
for second instrument ,
mean is E[X₂] = 100 m
standard deviation is = 0.85 m
the combination of the two measurement is Y = (X₁ + X₂)/2
So , the mean of the combination Y is
E[Y] = E[(X₁ + X₂)/2]
= (1/2)[ E[X₁] + E[X₂] ]
Substituting the value of mean from above ,
we get ,
= 1/2[100 + 100 ]
= 200/2 = 100
and the standard deviation is
S.D.(Y) is = √Var(Y)
= √Var((X₁ + X₂)/2)
= √(1/2²)[ Var(X₁) + Var(X₂) ]
= √(1/4)[ 1.2² + 0.85² ]
= √0.5406
= 0.7352
Therefore , the mean is 100 and the standard deviation is 0.7352 .
The given question is incomplete , the complete question is
You have two instruments with which to measure the height of a tower. If the true height is 100 meters, measurements with the first instrument vary with mean 100 meters and standard deviation 1. 2 meters. Measurements with the second instrument vary with mean 100 meters and standard deviation 0. 85 meter. You make one measurement with each instrument. Your results are X₁ for the first and X₂ for the second, and are independent.
To combine two measurements, you might average them, Y=(X₁ + X₂)/2. What are the mean and standard deviation of Y ?
Learn more about Mean here
https://brainly.com/question/21957102
#SPJ4