👤

Answer :

A 4.08 M solution of a weak acid is found to have a pH of 1.06, then it's pKa is calculated as 2.72.

What is pH?

In chemistry, pH potential of hydrogen is a scale used to specify the acidity or basicity of an aqueous solution. Acidic solutions have lower pH values than basic or alkaline solutions. Water has neutral pH of 7 which implies that it is neither acidic or basic. The scale ranges from 0 to 14.

− log [H+] = pH= 1.06

[H+] = 10^(-1.06)

=[H+]^2 / [HA]i - [H+]

= (10^-1.06* 10^-1.06) / (4.08 - 10^(-1.06))

Ka = 1.901 *10^-3 M

pKa = - log (Ka)

= - log (1.901 *10^-3)

pKa = 2.72

To know more about pH, refer

https://brainly.com/question/12609985

#SPJ4

Go Teaching: Other Questions