Answer :
Mole fraction of SF6 is 0.081 and N₂O is 1.107 . Partial pressure of SF6 is 0.126 atm and N₂O is 0.273 atm .
In chemistry, what does a mole fraction mean?
the proportion of the moles with one component to the total moles of all the components in a solutions or other mixture.
Briefing:
Mole fraction of each gas,
Sulfur hexafluoride molar mass = 146.1 g / mol) = SF6
moles SF6 = 6.88 g x 1 / 146.1 = 0.047 moles
dinitrogen monoxide = N₂O = 44.013 g/mol
moles N₂O = 2.33 g x 1 /44.013 = 0.53 moles
Total moles = 0.047 moles + 0.53 moles = 0.577 moles
Mole fraction SF6 = 0.047 / 0.577 = 0.081
Mole fraction N₂O = 0.53 / 0.577 = 1.107
by using formula, we can determine the partial pressure for each gas
PV = nRT
P = pressure = ?
V = volume = 8.00 L
n = moles = 0.577 moles
R = gas constant = 0.0821 Latm/Kmol
T = temperature in K = 22.8 °C + 273.15 = 295.95 K
P = nRT/V = (0.577)(0.0821)(295.95) / 8.00
P = 1.75 atm = Total pressure
Partial pressure SF6 = 1.75 atm x 0.081 = 0.126 atm
Partial pressure N₂O = 1.75 atm x 1.107 = 0.273 atm
To know more about mole fraction visit:
https://brainly.com/question/12127540
#SPJ4