Answer :
The charge on each capacitor is Q1 = 70 µC ,Q2 = 8.4 v , Q3 = 5.6 v
Q1 = C V = 5 10^-6 * 14 = 70* 10^-6 C = 70 µC
V1 = 14 V
C2 and C3 in serial CT = C2 *C3 / ( C2 + C3 ) = 4*6 / 10 = 2.4 µF
QT = 2.4 10-6 * 14 = 33.6 * 10^-6 C = 33.6 µC
Q C2 = Q C3 = Qt = 33.6µC
V C2 = Qt / C2 = 33.6 10^-6 / 4 10^-6 = 8.4 v
VC3 = Qt / C3 = 33.6*10^-6 / 6*10^-6 = 5.6 v
An electrical component known as a capacitor stores potential energy. On two distinct plates separated by an insulator, capacitors store both positive and negative energy. The term "capacitor" refers to a device for storing electrical energy that consists of two conductors that are isolated from one another and placed close to one another.
Learn more about capacitor here:
https://brainly.com/question/17176550
#SPJ4
