Answer :
The magnetic flux through this surface is 7.5 × [tex]10^{-5}[/tex] Wb, for the solenoid with the given radius and length carrying a current of 3 Amperes.
What is Magnetic flux?
The surface integral of the normal component of the magnetic field B over a surface is known as the magnetic flux through that surface. The standard notation is Φ or ΦB. The weber is the SI unit for magnetic flux, and the maxwell is the CGS unit.
Calculation:
It is given that,
Radius of the solenoid, r = 5 cm = 0.05 m
Length of the solenoid, L = 5 m
No of turns, N = 8000
Current, I = 3 A
The radius of the circular plane surface, r' = 2 cm = 0.02
Area of the circular surface,
A = π × r² = π × (0.02)²= 0.00125 m²
The magnetic flux through this surface is given by :
∅ = B × A
B is the magnetic field of the solenoid,
∅ = μ₀ × N/L × I × A
∅ = 4π × [tex]10^{-7}[/tex] × 8000/5 × 3 × 0.00125 m²
∅ = 7.5 × [tex]10^{-5}[/tex] Wb.
Hence, the magnetic flux through this surface is 7.5 × [tex]10^{-5}[/tex] Wb, for the solenoid with the given radius and length carrying a current of 3 Amperes.
To know more about Magnetic flux, check out:
https://brainly.com/question/29221352
#SPJ4