Answer :
The magnitude of acceleration in a vertical takeoff from the moon is [tex]6 m/s^{2}[/tex].
According to Newton's second law of motion, the acceleration of an object as produced by a net force is directly proportional to the magnitude of the net force, in the same direction as the net force, and inversely proportional to the object’s mass. i.e.
F = ma
where, F = force
m = mass
a = acceleration
Given the mass of a fully loaded module in which astronauts take off from the moon is 10,000 kg , i.e. m =10000 kg
The thrust of its engines is 60,000 N , i.e. F = 60000N
Putting these values in above equation, we get a = 6[tex]m/s^{2}[/tex].
So the magnitude of acceleration in a vertical takeoff from the moon is [tex]6 m/s^{2}[/tex].
To know more about motion visit:
https://brainly.com/question/23838887
#SPJ4