👤

Answer :

Concentration of A after 50 hours = 0.1013 M.

Given that initial concentration of A = 1.621 M

After  first half life is after 12.5 hours, concentration is reduced to 0.8105 M.

Concentration of A after 12.5 hours is 0.8105 M

After second half life ( ie 25 hours = 2*12.5 h), concentration of A is reduced to 0.4053 M

After 3rd half life (ie 37.5 hours =  3*12.5 hours) , concentration of A is reduced to 0.2026 M ( Half of 0.4053 M)

Therefore Concentration of A after 50 hours = 0.2026 M

After 4th half life (ie 50 hours = 4*12.5 hours), concentration of A is reduced to 0.1013 M ( Half of 0.2026 M)

Therefore concentration of A after 50 hours = 0.1013 M.

Concentration is the ratio of a constituent's abundance to the mixture's overall volume. The concentration can refer to any form of chemical mixture, but is most usually used to describe the solutes and solvents in solutions. There are several different types of mathematical descriptions: mass concentration, molar concentration, number concentration, and volume concentration.

Learn  more about Concentration here:

https://brainly.com/question/23204201

#SPJ4