Answer :
(a) Class interval of a given data is 36.
(b) Frequency distribution is 44.
We have given that,
total frequency = 44
lower limit = $70
number of class = 5
(a) we have to find class interval,
Class interval = [tex]\frac{Max. number - min. number}{no. of classes}[/tex]
here maximum number is 264 and minimum number is 84
Class interval = [tex]\frac{264 - 84}{5}[/tex]
= [tex]\frac{180}{5}[/tex]
Class interval = 36
we have to round our value to the next multiple of 5
so the class interval will be 40.
(b) A frequency distribution is the pattern of frequencies of a variable. It is the number of times each possible value of a variable occurs in a dataset. There are three types of frequency distribution such as Cumulative frequency distribution, Relative frequency distribution, Relative cumulative frequency distribution.
The frequency distribution is as follows:
Class interval Frequency
70 - 110 6
111 - 151 5
152 - 192 10
193 - 233 14
234 - 274 9
Total 44
This is the organize data into a frequency distribution.
To know more about class interval here
https://brainly.com/question/28367164
#SPJ4