👤

determine how many milliliters of a solution that is 2.00 x 10-1 m in copper ions is required to make a 50 milliliters of a solution that is 2.00 x 10-2 m. remember to watch significant figures, round only at the end of your calculation, use decimal notation, and do not include units in your answer.

Answer :

The amount of a solution that is 2 * 10^-1 M in copper ions required to make a 50mL of a solution that is 2 * 10^-2 M is 5mL (based on titration formula).


What is titration?

Titration, also known as titrimetry, is a common laboratory method of quantitative chemical analysis that is used to determine the unknown concentration of an identified analyte. Since volume measurements play a key role in titration, it is also known as volumetric analysis.

How to calculate the volume of a solution?
From the titration formula

Base = Acid

M1 * V1 = M2 * V2

Where given from the question

M1 (Molarity of first solution) = 2 * 10^-1 M

V1 (Volume of first solution) = unknown

M2 (Molarity of second solution) = 2 * 10^-2 M

V2 (Volume of second solution) = 50mL

Now, let's use the formula

(2 * 10^-1) * V1 = 2 * 10^-2 * 50

V1 = 5mL

Therefore, the volume of the first solution with 2*10^-1 M in copper ions required is 5mL.

Learn more about titration brainly.com/question/29590776

#SPJ4

Go Teaching: Other Questions