Answer :
speed of wave with a wavelength of 4m and frequency of 11 Hz is 44m/s
wavelength can be defined distance between the 2 successive waves.
wavelength is expressed in m, indicated by Greek letter λ
Frequency can be defined as number of cycles completed in one second.
Frequency is expressed in hertz.
As we know when the wave moves with constant speed, the wavelength of wave is inversely proportional to frequency, hence the formula
speed = frequency X wavelength
we know the formula,
frequency= c/λ
f = frequency = 11 Hz
c = speed of light = ?
λ = wavelength = 4m
put in the formula,
frequency= c/λ
f X λ = c
4 X 11 =c
c = 44m/s.
The speed of wave is 44m/s.
To know more about wavelength,
htttps://brainly.com/question/13533093
#SPJ4