👤

Answer :

The energy of the moving vehicle is 208.41 KJ.

The energy of a moving object or the energy possessed by an object in motion is called as the kinetic energy.

  • The kinetic energy formula is formulated as K.E. = (1/2)*m*v²

Where,

mass of the object/vehicle = m,

the speed at which the body is moving is v.

  • Kinetic energy is expressed in Kgm²/s²
  • It has the SI unit as joule(J).

Mass of the vehicle = 1500 kg

Velocity of the vehicle = 60 km/hr

1 km/hr = 0.277 m/sec

60 Km/hr = 16.67 m/sec

Kinetic energy of the vehicle =  (1/2)*m*v²

K.E. =  (1/2)*1500*(16.67)²

K.E. = (1/2)*1500*277.88

K.E. = 208416.67 J

K.E. = 208.41 KJ

The energy in a moving vehicle of mass 1500 kg at 60km/hr is 208.41KJ.

To know more about energy,

https://brainly.com/question/9892101

#SPJ4