👤

Answer :

The frequency of a sound wave is  17000Hertz if its speed is 340m/sec and wavelength is 20cm

For sound wave ,we know an expression

c=ν × λ

where c is the defined as the speed of wave  in any medium,

ν is  defined as the frequency of the wave and

λ is defined as the  wavelength of the wave.

Frequency is the quantity of events of a rehashing occasion for every unit of time. It is likewise sometimes alluded to as worldly recurrence for lucidity, and is unmistakable from rakish recurrence. Frequency is estimated in Hertz (Hz) which is equivalent to one occasion each second. The period is the time frame between occasions, so the period is the corresponding of the frequency.

Now,340m/sec=v×20cm

=>340m/sec=v×0.20m

=>v=340/0.20

=>v=34000/20

=>v=17000/sec

or v=17000Hertz

Hence, frequency is 17000Hertz.

To know more about frequency, visit here:

https://brainly.com/question/14316711

#SPJ4