👤

ultrasound of intensity 175 w/m2 is produced by the rectangular head of a medical imaging device measuring 3.00 cm by 6.00 cm. what is the power output of the device?

Answer :

1968.75x10^-4 w is the power output of the device at ultrasound of intensity 175 w/m2 is produced by the rectangular head of a medical imaging device measuring 3.00 cm by 6.00 cm.

let given,

ultrasound of Intensity = 175 W/m²

Area ,A = 4.572.5x10^-4 m²

power, p = ?

Intensity = power / Area

power = Intensity x Area

P = IXA

P = 175 W/m² X 4.572.5x10^-4 m²

P = 1968.75x10^-4 w

the power output will be 1968.75x10^-4 w

learn more about medical imaging device here

https://brainly.com/question/29736531

#SPJ4