Answer :
10.6g of N2 will be produced as a result when a sample containing 18.1 g of nh3 is reacted with 90.4g of CuO which is the limiting reactant.
2 NH3(g) + 3 CuO(s) ⟶ N2(g) + 3 Cu(s) + 3 H2O(g)
To calculate moles as
18.1g NH3 X 1mol NH3/17g NH3 = 1.06mol NH3
90.4g CuO x 1mol CuO/79.5g CuO = 1.14mol CuO
Given the limiting reactant 1.06mol NH3 x 3mol CuO/2mol NH3 = 1.59mol CuO is required
Since 1.14mol CuO is present it is limiting
Required is 3mol CuO/2mol NH3 =1.5 and obtained is 1.14mol CuO/1.06mol NH3 = 1.08
Mass of N2 produced = 1.14mol CuO x 1mol N2/3mol CuO x 28g N2/1mol N2= 10.6g N2
To learn more about limiting reactant click here https://brainly.com/question/14225536
#SPJ4