👤

electrons in an x-ray tube are accelerated through 1.0 x 102 kv and directed toward a target to produce x-rays. calculate the power of the electron beam in this tube if it has a current of 15.0 ma.

Answer :

The power of the electron beam in the tube if the current is 15 mA is 1.50 KW.

Voltage of the x-ray tube = V = 1.0 X 10² KV = 1 X 10⁵ V

Current of the x-ray tube = I = 15 mA = 15 X 10⁻³ A

Power of the x-ray tube = P =

= P = V X I

= P = 1 X 10⁵ X 15 X 10⁻³

= P = 15 X 10² W

= P = 1.50 KW

Power, in science and engineering, time rate of doing work or delivering energy, expressible as the amount of work done W, or energy transferred, divided by the time interval t—or W/t.

To know more about Power:

https://brainly.com/question/15413683?referrer=searchResult

#SPJ4