👤

Ian is buying apples at the farmer's market. The apples come in packages of different sizes. Choose the package that is the best buy A. 2 lb for $4.98 B. 5 lb for $12.25 C. 8 lb for $18.80 D. 10 lb for $23.70

Answer :

Answer: Package C

Step-by-step explanation:

The best buy will be the one that is cheapest per pound.

Package A = 4.98 /2 = $2.49 per pound

Package B = 12.25/5 = $2.45 per pound

Package C = 18.80/8 = $2.35 per pound

Package D = 23.70/10 = $2.37 per pound

Package C has the lowest price per pound at $2.35 and so is the best buy.

Go Teaching: Other Questions