👤

If a concentrated solution of acetic acid is 99.5 % HC 2 H 3 O 2 and has a density of 1.05 g/mL, what is the concentration of this acid in moles per litre?

Answer :

The concentration of this acid in moles per litre : 17.41

Further explanation

Given

99.5% acetic acid

density=ρ=1.05 g/ml

Required

the concentration (mol/L)

Solution

99.5% dan density 1.05 g/ml (MW acetic acid = 60 g/mol)

[tex]\tt 99.5\%\times 1.05\dfrac{g}{ml}\times \dfrac{1000~ml}{L}=1044.75~g/L\\\\\dfrac{1044.75~g/L}{60~g/mol}=17.41~mol/L[/tex]

Go Teaching: Other Questions