👤

What is the unit rate of store A?

•$0.75 / notebook

•$0.50 / notebook

•$0.80 / notebook

•None of the above

What is the unit rate of store B ?

•$0.60 / notebook

•$0.30 / notebook

•$0.55 / notebook

•None of the above

Which store has the better deal per notebook? *

•Store A

•Store B

•The unit rate is the same at both stores

Answer :

STORE B BECAUSE LOW RATES IS BETTER THAN HIGH