👤

Answer :

Time needed = t = 20.83 s

Further explanation

Given

car speed = 85 km/h

truck speed = 73 km/h

Required

the time it takes for the car to reach the truck

Solution

When the car reaches the truck, the distance between them will be the same

x car - 250 m = x truck

General formula for distance (d) :

d = v.t

So the equation becomes :

85t-250 = 73t

12t=250

t = 20.83 s

Go Teaching: Other Questions