👤

Answer :

Answer:

30 seconds

Step-by-step explanation:

Speed of person :

72 feets in 9 seconds

Distance = 72 feets ; time = 9 seconds

Speed = distance / time

Speed = 72 / 9 = 8 ft/s

Length of sidewalk = 240 feets

Time it takes to move from one end to the other :

Time = distance / speed

Time = 240 feets / 8 feets /sec

Time taken = 30 seconds