👤

Answer :

Answer: c= 1.99·10^-3 mol/l

Explanation: molar mass of oxalis acid is M=126.068 g/mol.

V= 0.25 l and mass is 0.063 g

Amount of substance n = m/ M = cV

Molality c = m/MV