Answer :
Answer:
0.54 L
Explanation:
First we convert the given masses of O₂ into moles, using its molar mass:
- 23.1 g ÷ 32 g/mol = 0.722 mol
- 2.50 g ÷ 32 g/mol = 0.078 mol
Then we can solve the problem using Avogadro's law, which states:
- V₁n₂=V₂n₁
Where:
- V₁ = 5.0 L
- n₂ = 0.078 mol
- V₂ = ?
- n₁ = 0.722 mol
We input the data:
- 5.0 L * 0.078 mol = V₂ * 0.722 mol
And solve for V₂:
- V₂ = 0.54 L