Answer :
Answer:
Henry and Valencia are 16 m apart.
Step-by-step explanation:
A sketch to this question shows that their distance apart forms a right angled triangle. So then, we can apply the Pythagoras theorem.
Let the distance between Henry and Valencia be represented by x, so that;
[tex]/hyp/^{2}[/tex] = [tex]/adj 1/^{2}[/tex] + [tex]/adj 2/^{2}[/tex]
[tex]20^{2}[/tex] = [tex]x^{2}[/tex] + [tex]12^{2}[/tex]
400 = [tex]x^{2}[/tex] + 144
[tex]x^{2}[/tex] = 400 - 144
= 256
x = [tex]\sqrt{256}[/tex]
= 16
x = 16 m
Therefore, Henry and Valentia are 16 meters apart.