👤

Answer :

Answer:

Correct option is

D

960m  

2

 

Given length of is 50 meters and 42 meters broad and Inside rectangular lawn 6 m width

Then area of Lawn in length sides of rectangle=2×lengthofrectangle×widthofpath=2×50×6=600 sq m

And the  of Lawn in width sides of rectangle=2×(widthofrectangle−2widthofpath)×widthofpath=2×(42−2(6))×6=2(42−12)6=60×6=360 sq m

Then total area of lawn path =600+360=960 sq m