👤

Answer :

Answer:

9.0 m

Explanation:

Applying

V = kq/r......................... Equation 1

Where V = Electric potential, q = charge, r = distance, k = Coulomb's constant.

make r the subject of the equation

r = kq/V................... Equation 2

From the question,

Given: q = 1.00×10⁻⁵ C, V = 10000 V

Constant: k = 9.0×10⁹ N⋅m²/C²

Substitute these values into equation 2

r = (9.0×10⁹×1.00×10⁻⁵)/10000

r = 9.0 m