Answer :
Answer:
0.812 L
Explanation:
As this is a dilution process problem, we can solve it by using the C₁V₁ = C₂V₂ formula, where in this case:
- C₁ = 11.7 M
- V₁ = ?
- C₂ = 5.00 M
- V₂ = 1.90 L
We input the data:
- 11.7 M * V₁ = 5.00 M * 1.90 L
And solve for V₁:
- V₁ = 0.812 L
This means that 0.812 L of concentrated perchloric acid should be diluted to a final volume of 1.90 L.