👤

Answer :

Answer: 10

Explanation:

P/E Ratio = Price per share/Earnings per share

Earnings per share:

= (Sales - expenses) / number of shares outstanding

= (100 - 50) / 10

= $5.00

P/E Ratio is therefore:

= 50 / 5

= 10