Answer :
Answer:
[tex]v_y = 5\ m/s[/tex]
Explanation:
The vertical downward component of the speed of the bike can be simply found out by using the following geometric formula:
[tex]v_y = vSin\theta[/tex]
where,
[tex]v_y[/tex] = vertical downward component of speed = ?
v = speed = 10 m/s
θ = angle of slope = 30°
Therefore,
[tex]v_y = (10\ m/s)Sin\ 30^o\\v_y = 5\ m/s[/tex]