Answer :
Answer:
$16.25
Step-by-step explanation:
Half a gallon for $2.50 is the same as a quarter a gallon for $1.25.
If she needs 3.25 gallons, which is 13 quarters, we do $1.25 * 13 = $16.25.
Therefore, she will spend $16.25.
Answer:
$16.25
Step-by-step explanation:
Half a gallon for $2.50 is the same as a quarter a gallon for $1.25.
If she needs 3.25 gallons, which is 13 quarters, we do $1.25 * 13 = $16.25.
Therefore, she will spend $16.25.