Answer :
The probability that the volume of a can chosen at random is ≥382 is 0.47725
Normal distribution probability
Probability is the likelihood or chance that an event will occur. For the given question, we need to calculate the z value as shown;
[tex]z=\dfrac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
Given the following parameters
[tex]x=382mL\\\mu (mean)=372mL\\\sigma(S.D)=5mL[/tex]
Substitute
[tex]z=\dfrac{382-372}{5} \\z=\dfrac{10}{5}\\ z=2[/tex]
In order to calculate the probability that the volume of a can chosen at random is ≥382, we will look for (z≥2)
z≥2 according to probability table is equivalent to 0.47725
Learn more on normal distribution here: https://brainly.com/question/26822684
#SPJ1