Answer :
Answer:
- $48.88 required to fill the gas tank if it is already 38% full.
- $72.46 is spends on that trip.
Step-by-step explanation:
Given that
- A gallon of gasoline costs $2.96.
- Gas tank capacity of the given car = 25 gallon
- That car can travelled 28.8 miles on each gallon of gasoline.
To find
- The cost of filling your gas tank if it is already 38 % full.
- How much money spend on gasoline on the trip of 705 miles.
So according the question
We have
- 1 gallon of gasoline = $2.96.
- Gas tank capacity = 25 gallon.
- 28.8 miles travelled on each gallon of gasoline.
Now, for finding
a.) The cost of filling your gas tank if it is already 38 % full.
38 % of 25 gallon = 9.5 gallon
the unfilled part of the tank = 25-9.5 = 15.5 gallon
So the tank can filled 15.5 gallon of gasoline more now.
The cost of 15.5 gallon of gasoline
= 15.5 × cost of 1 gallon of gasoline
= 15.5 × 2.96
= $45.88
- $48.88 required to fill the gas tank if it is already 38% full.
b.) How much money spend on gasoline on the trip of 705 miles.
∵ Car can travelled in 1 gallon of gasoline = 28.8 miles.
∴ Gasoline required to travel 705 miles = [tex]\frac{705}{28.8}[/tex]
= 24.48 gallon.
The cost of 24.48 gallon of gasoline
= 24.48 × cost of 1 gallon of gasoline
= 24.48 × 2.96
= $72.46
- $72.46 is spends on that trip.
To learn more money spend type problem please click the link
https://brainly.com/question/1033867
#SPJ4