Answer :
The moles of SO₂ are there in 22.4 L of gas at STP is one mole.
According to the ideal gas equation we get :
P V = n R T
given that :
P = pressure of the gas = 1 atm
V = volume of the gas = 22.4 L
n = moles
R = constant = 0.823 atm L / mol K
T = temperature = 273.15 K
substituting the values we get :
n = P V / R T
n = ( 1 × 22.4 ) / ( 0.823 × 273.15)
n = 1 mol
Thus , moles of SO₂ gas is 1 mole.
To learn more about moles here
https://brainly.com/question/16782114
#SPJ4