👤

Answer :

Answer:

$0.58

Step-by-step explanation:

There are 8 pencils per package. To find the value of each pencil, divide the cost by 8

4.64/8 = $0.58

Answer:

$0.58

Step-by-step explanation:

unit means one, or the rate or price of each pencil. so if the total was 4.64, youd divide 4.64 by 8, which comes out to $0.58 per pencil